4 Fakty i mity dotyczące alergii

12 kwietnia, 2021 by BIOQMED
alergia1212-1200x800.jpg

Alergie mogą występować pod różnymi postaciami. Organizm reagować może na sierść zwierząt, pyłki drzew, traw czy różne rodzaje pokarmów. Niestety liczba uczulonych osób na świecie ciągle wzrasta i istnieją szacunki, które mówią, iż nie ma innej tak szybko rozwijającej się choroby cywilizacyjnej. Nie każda osoba uczulona wymaga cyklicznej opieki lekarskiej, ale szacuje się, że ponad 20% z ogólnej liczby już tak.

Do głównych powodów tak szybko rosnącej liczby alergików zalicza się: stale wzrastające zanieczyszczenie środowiska, czynniki genetyczne i paradoksalnie sterylne warunki bytowe.

Poniżej przedstawiamy 4 fakty i mity na temat alergii.

1. FAKT

Istnieje uczulenie na alkohol – Jest to stosunkowo częsty rodzaj alergii. Co ciekawe częściej uczulają składniki zawarte w winie.

2. FAKT

Alergia pokarmowa może powodować wstrząs anafilaktyczny. Podczas takiego stanu dochodzi do opuchnięcia tkanek miękkich w gardle skutkiem czego dochodzi do braku dostępu powietrza do płuc co może skutkować zgonem. Statystycznie dochodzi do niego u 1-3% osób uczulonych.

3. FAKT

Dziecko ma od 60% do 80% szans na rozwinięcie się alergii jeśli jego oboje rodziców ją posiada. Widzimy tutaj dużą zależność przekazywania w genach.

4. FAKT

Podawanie w diecie dzieciom do 1 roku życia orzeszków ziemnych zmniejsza prawdopodobieństwo alergii na nie w późniejszych latach życia od 70% do 80%. Amerykańskie badania z 2015 potwierdziły taką zależność. Spowodowało to dalsze zmiany zaleceń żywieniowych w organizacjach zajmujących się żywieniem i leczeniem alergii. Ważne stąd wnioski płyną dla rodziców, aby stosowali zmienną i urozmaiconą dietę dla dzieci już od najmłodszych lat by organizm miał dosyć wcześnie styczność z różnymi rodzajami potencjalnych alergenów.

1. MIT

Z każdej alergii się „wyrośnie”. Co prawda istnieje możliwość „przyzwyczajenia” organizmu do danego alergenu, ale nie ze wszystkich. Na przykład statystycznie nie więcej niż 20% młodzieży wyrośnie z alergii na orzeszki ziemne.

2. MIT

Baranina nie powoduje alergii. Mięso baranie jak każde inne zawiera białka i również może powodować reakcję alergiczną.

3. MIT

Stosowanie diety eliminacyjnej u matki karmiącej piersią niemowlę, wpływa na prawdopodobieństwo występowania alergii u dziecka. Jest to mit, gdyż przeprowadzone w tym zakresie badania nie wykazały związku diety eliminacyjnej ze zmniejszoną występowalnością alergii pokarmowych dziecka.

4. MIT

Spożywanie ekologicznych produktów zmniejsza prawdopodobieństwo alergii i nasilenia objawów. Jest to mit – w żywności ekologicznej nie ma mniejszej zawartości uczulających nas alergenów.

Zapraszamy na konsultację do naszych specjalistów, którzy pomogą zdiagnozować występujące przypadłości.

Wizyta w Poradni Otolaryngologicznej, wiąże się z troską o zdrowie dziecka lub swoje własne, często towarzyszy jej niekomfortowe samopoczucie i może być stresująca. Z naszej strony dokładamy starań, aby dokładnie zbadać Pacjenta i przejrzyście wytłumaczyć przyczyny choroby, sposób leczenia i dalszego postępowania.

Na wizytę lekarską i medyczną należy przynieść dotychczasową dokumentację, listę leków dotychczas przyjmowanych i wyniki badań diagnostycznych wcześniej wykonanych. Ułatwi i usprawni to współpracę między Pacjentem a lekarzem.

Zapraszamy do otolaryngologów dzieci i dorosłych w przypadkach ostrych i przedłużających się dolegliwości w gardle, nosie, uszach i krtani.

Copyright by BIOQMED. All rights reserved.