Alergia – co pyli w kwietniu, a co w maju?

5 kwietnia, 2021 by BIOQMED
d-jameson-rage-ZIlP3SGjd8U-unsplash-1200x800.jpg

Wiosna oznacza zbliżający się trudny czas dla alergików. Alergeny wziewne wraz z naturą budzącą się po zimie zaczynają dawać o sobie znać i znowu utrudniać nasze funkcjonowanie. Najczęstsze objawy alergii to m.in.: zaczerwienienie i swędzenie oczu, intensywny, wodnisty katar.

Wiedza o czasie pylenia pozwala na odpowiednio wczesne rozpoczęcie farmakoterapii. Co więc zaczyna pylić w miesiącu kwietniu, a następnie w maju?

W kwietniu zaczynają pylić drzewa. Są to pyłki:

– Olchy – alergia krzyżowa z Brzoza, pylić zaczyna już w marcu

– Dąb – druga połowa kwietnia z maksimum w maju

– Topoli – jej największe stężenie to właśnie kwiecień

– Jesion – pylenie do połowy maja ze szczytem w kwietniu

– Brzoza

– Wierzba

W maju pylą:


– pyłki traw – są jednym z najpopularniejszych alergenów powodujących nieżyt nosa. W Polsce mamy ich około 200 różnych rodzajów. Najczęściej do kataru dochodzi jeszcze zapalenie spojówek i swędzenie oczu. Zalecamy zastosowanie konsultacji oraz odczulania. 

– Zarodniki grzybów z rodziny Altenaria

– Szczaw – zdarza się niezbyt częstego występowanie uczulenia na ten alergen

– Dąb – pylenie szypułkowego, a następnie dębu bezszypułkowego

Jedną z najpopularniejszych rad to zalecenie spacerów rano czy po deszczu, kiedy powietrze jest czystsze.Alergia już uznawana jest niestety za chorobę cywilizacyjną ze względu na swoją powszechność występowania. Ciągły wzrost zanieczyszczeń sprzyja powstawaniu kolejnym alergenom. Dodatkowym aspektem są warunki pogodowe z jakimi mamy do czynienia. Warto rozważyć rozpoczęcie odczulania na najbardziej “dokuczające” alergeny, które wywołują niepożądane efekty. 

Jak zawsze na początku należy jednak zacząć od konsultacji i testów alergicznych, które pokażą nam na co reaguje nasz organizm. Statystycznie już prawdopodobnie nawet ¼ Polaków zmaga się z alergiami. Zadzwoń do nas i umów się na konsultację.

Wizyta w Poradni Otolaryngologicznej, wiąże się z troską o zdrowie dziecka lub swoje własne, często towarzyszy jej niekomfortowe samopoczucie i może być stresująca. Z naszej strony dokładamy starań, aby dokładnie zbadać Pacjenta i przejrzyście wytłumaczyć przyczyny choroby, sposób leczenia i dalszego postępowania.

Na wizytę lekarską i medyczną należy przynieść dotychczasową dokumentację, listę leków dotychczas przyjmowanych i wyniki badań diagnostycznych wcześniej wykonanych. Ułatwi i usprawni to współpracę między Pacjentem a lekarzem.

Zapraszamy do otolaryngologów dzieci i dorosłych w przypadkach ostrych i przedłużających się dolegliwości w gardle, nosie, uszach i krtani.

Copyright by BIOQMED. All rights reserved.