Bezdech senny – przyczyny, objawy

25 kwietnia, 2021 by BIOQMED
gregory-pappas-rUc9hVE-L-E-unsplash-1200x800.jpg

Bezdech senny to niebezpieczna dla zdrowia i życia przypadłość, która dotyka wg szacunków około co 10 osobę, która w nocy chrapie. Występuje najczęściej u mężczyzn cierpiących na nadwagę oraz w wieku powyżej 40 roku życia. Jeśli do tego dochodzą jeszcze choroby towarzyszące jak cukrzyca oraz nadciśnienie prawdopodobieństwo wystąpienia tej przypadłości zwiększa się.

Wyróżnić możemy:

Centralny bezdech senny – gdzie powodem jest nieprawidłowe kierowanie oddechem przez uszkodzone miejsca w mózgu za to odpowiedzialne.

Obturacyjny bezdech senny – czasowe przerwy w oddychaniu podczas snu. Przyczyną jest przymykanie otworu gardłowego ze względu na spadek napięciowy mięśni.

Najczęściej spotykanym jest właśnie ten drugi typ. Poprzez obniżone napięcie mięśniowe w tylnej części gardła dochodzi do znacznego zmniejszenia prześwitu, gdzie górna część gardzieli obniża się i może dotykać języka. Zdarza się, że do chrapania przyczyniają się także takie nieprawidłowości w fizycznej budowie jak: powiększone migdałki, krzywa przegroda nosowa.

Jeśli zdarzają się Państwu krótkie bezdechy senne, nie świadczą w zasadzie o chorobie bo mogą one i dotyczyć zdrowych ludzi. O obturacyjnym bezdechu sennym mówimy, kiedy te bezdechy trwają co najmniej 10 sekund i o częstotliwości większej niż 10 razy na godzinę. Choroba nie występuje u osób, które nie chrapią. Jak groźne to schodzenie świadczyć może to, że ludzie, których ta przypadłość dotyka, mają zbyt mało dostarczonego tlenu do krwi. Objawia się to m.in. uczuciem niewyspania, braku koncentracji, chronicznym zmęczeniem.
Jednym z mitów jest pogląd, że wypicie alkoholu pozwoli na lepszy sen i wyspanie. Niestety jest odwrotnie, po spożyciu alkoholu mięśnie tylnej części gardła rozluźniają się.

Zalecenia lekarskie dotyczą unikania spania na plecach, stąd jednym z wyjść jest usypianie w pozycji ciała na boku. Należy także dążyć do redukcji masy ciała czy spożywania alkoholu przed snem.
Inną metodą uważaną za najbardziej skuteczną jest spanie z przystosowanym do tego specjalną maską wyposażoną w aparat, który powoduje wzrost ciśnienia w drogach oddechowych i wpływa na właściwy sen. Niestety nie każdy jest w stanie przyzwyczaić się do spania w masce na twarzy.

Jeśli zauważyli Państwo podobne objawy u siebie, zapraszamy na konsultacje ze specjalistami z naszego Centrum Zdrowia BIOQMED.

 

 

Wizyta w Poradni Otolaryngologicznej, wiąże się z troską o zdrowie dziecka lub swoje własne, często towarzyszy jej niekomfortowe samopoczucie i może być stresująca. Z naszej strony dokładamy starań, aby dokładnie zbadać Pacjenta i przejrzyście wytłumaczyć przyczyny choroby, sposób leczenia i dalszego postępowania.

Na wizytę lekarską i medyczną należy przynieść dotychczasową dokumentację, listę leków dotychczas przyjmowanych i wyniki badań diagnostycznych wcześniej wykonanych. Ułatwi i usprawni to współpracę między Pacjentem a lekarzem.

Zapraszamy do otolaryngologów dzieci i dorosłych w przypadkach ostrych i przedłużających się dolegliwości w gardle, nosie, uszach i krtani.

Copyright by BIOQMED. All rights reserved.