Blog

Lista artykułów

gregory-pappas-rUc9hVE-L-E-unsplash-1200x800.jpg
25/Kwi/2021

Bezdech senny to niebezpieczna dla zdrowia i życia przypadłość, która dotyka wg szacunków około co 10 osobę, która w nocy chrapie. Występuje najczęściej u mężczyzn cierpiących na nadwagę oraz w wieku powyżej 40 roku życia. Jeśli do tego dochodzą jeszcze choroby towarzyszące jak cukrzyca oraz nadciśnienie prawdopodobieństwo wystąpienia tej przypadłości zwiększa się.

Wyróżnić możemy:

Centralny bezdech senny – gdzie powodem jest nieprawidłowe kierowanie oddechem przez uszkodzone miejsca w mózgu za to odpowiedzialne.

Obturacyjny bezdech senny – czasowe przerwy w oddychaniu podczas snu. Przyczyną jest przymykanie otworu gardłowego ze względu na spadek napięciowy mięśni.

Najczęściej spotykanym jest właśnie ten drugi typ. Poprzez obniżone napięcie mięśniowe w tylnej części gardła dochodzi do znacznego zmniejszenia prześwitu, gdzie górna część gardzieli obniża się i może dotykać języka. Zdarza się, że do chrapania przyczyniają się także takie nieprawidłowości w fizycznej budowie jak: powiększone migdałki, krzywa przegroda nosowa.


jeshoots-com-LtNvQHdKkmw-unsplash.jpg
19/Kwi/2021

Pierwsze spotkanie pacjenta z logopedą to diagnoza-kluczowy i niezbędny element skutecznej terapii logopedycznej. Zebrane przez specjalistę informacje pozwolą na precyzyjne rozpoznanie problemu i jego przyczyn, a także sporządzenie indywidualnego planu terapii.

Co warto mieć ze sobą podczas pierwszej wizyty?

Dokumentację medyczną i wyniki badań specjalistycznych np. laryngologicznych, foniatrycznych, audiologicznych, ortodontycznych, fizjoterapeutycznych oraz listę pytań, które chcesz zadać specjaliście.

O co m.in. może zapytać logopeda?

  • o przebieg ciąży i porodu
  • stan zdrowia
  • sposób karmienia,
  • ssanie, gryzienie, żucie
  • używanie smoczka
  • rozwój ruchowy
  • rozwój mowy (gaworzenie, pierwsze wyrazy i zdania),
  • wady wymowy występujące w rodzinie

    Warto pamiętać o tym, że każda konsultacja przebiega nieco inaczej i jest dostosowana do wieku, możliwości i problemu, z którym pacjent zgłasza się do gabinetu logopedy.


alergia1212-1200x800.jpg
12/Kwi/2021

Alergie mogą występować pod różnymi postaciami. Organizm reagować może na sierść zwierząt, pyłki drzew, traw czy różne rodzaje pokarmów. Niestety liczba uczulonych osób na świecie ciągle wzrasta i istnieją szacunki, które mówią, iż nie ma innej tak szybko rozwijającej się choroby cywilizacyjnej. Nie każda osoba uczulona wymaga cyklicznej opieki lekarskiej, ale szacuje się, że ponad 20% z ogólnej liczby już tak.

Do głównych powodów tak szybko rosnącej liczby alergików zalicza się: stale wzrastające zanieczyszczenie środowiska, czynniki genetyczne i paradoksalnie sterylne warunki bytowe.

Poniżej przedstawiamy 4 fakty i mity na temat alergii.

1. FAKT

Istnieje uczulenie na alkohol – Jest to stosunkowo częsty rodzaj alergii. Co ciekawe częściej uczulają składniki zawarte w winie.

2. FAKT

Alergia pokarmowa może powodować wstrząs anafilaktyczny. Podczas takiego stanu dochodzi do opuchnięcia tkanek miękkich w gardle skutkiem czego dochodzi do braku dostępu powietrza do płuc co może skutkować zgonem. Statystycznie dochodzi do niego u 1-3% osób uczulonych.

3. FAKT

Dziecko ma od 60% do 80% szans na rozwinięcie się alergii jeśli jego oboje rodziców ją posiada. Widzimy tutaj dużą zależność przekazywania w genach.

4. FAKT

Podawanie w diecie dzieciom do 1 roku życia orzeszków ziemnych zmniejsza prawdopodobieństwo alergii na nie w późniejszych latach życia od 70% do 80%. Amerykańskie badania z 2015 potwierdziły taką zależność. Spowodowało to dalsze zmiany zaleceń żywieniowych w organizacjach zajmujących się żywieniem i leczeniem alergii. Ważne stąd wnioski płyną dla rodziców, aby stosowali zmienną i urozmaiconą dietę dla dzieci już od najmłodszych lat by organizm miał dosyć wcześnie styczność z różnymi rodzajami potencjalnych alergenów.

1. MIT

Z każdej alergii się „wyrośnie”. Co prawda istnieje możliwość „przyzwyczajenia” organizmu do danego alergenu, ale nie ze wszystkich. Na przykład statystycznie nie więcej niż 20% młodzieży wyrośnie z alergii na orzeszki ziemne.

2. MIT

Baranina nie powoduje alergii. Mięso baranie jak każde inne zawiera białka i również może powodować reakcję alergiczną.

3. MIT

Stosowanie diety eliminacyjnej u matki karmiącej piersią niemowlę, wpływa na prawdopodobieństwo występowania alergii u dziecka. Jest to mit, gdyż przeprowadzone w tym zakresie badania nie wykazały związku diety eliminacyjnej ze zmniejszoną występowalnością alergii pokarmowych dziecka.

4. MIT

Spożywanie ekologicznych produktów zmniejsza prawdopodobieństwo alergii i nasilenia objawów. Jest to mit – w żywności ekologicznej nie ma mniejszej zawartości uczulających nas alergenów.

Zapraszamy na konsultację do naszych specjalistów, którzy pomogą zdiagnozować występujące przypadłości.


d-jameson-rage-ZIlP3SGjd8U-unsplash-1200x800.jpg
05/Kwi/2021

Wiosna oznacza zbliżający się trudny czas dla alergików. Alergeny wziewne wraz z naturą budzącą się po zimie zaczynają dawać o sobie znać i znowu utrudniać nasze funkcjonowanie. Najczęstsze objawy alergii to m.in.: zaczerwienienie i swędzenie oczu, intensywny, wodnisty katar.

Wiedza o czasie pylenia pozwala na odpowiednio wczesne rozpoczęcie farmakoterapii. Co więc zaczyna pylić w miesiącu kwietniu, a następnie w maju?

W kwietniu zaczynają pylić drzewa. Są to pyłki:

– Olchy – alergia krzyżowa z Brzoza, pylić zaczyna już w marcu

– Dąb – druga połowa kwietnia z maksimum w maju

– Topoli – jej największe stężenie to właśnie kwiecień

– Jesion – pylenie do połowy maja ze szczytem w kwietniu

– Brzoza

– Wierzba

W maju pylą:


– pyłki traw – są jednym z najpopularniejszych alergenów powodujących nieżyt nosa. W Polsce mamy ich około 200 różnych rodzajów. Najczęściej do kataru dochodzi jeszcze zapalenie spojówek i swędzenie oczu. Zalecamy zastosowanie konsultacji oraz odczulania. 

– Zarodniki grzybów z rodziny Altenaria

– Szczaw – zdarza się niezbyt częstego występowanie uczulenia na ten alergen

– Dąb – pylenie szypułkowego, a następnie dębu bezszypułkowego

Jedną z najpopularniejszych rad to zalecenie spacerów rano czy po deszczu, kiedy powietrze jest czystsze.Alergia już uznawana jest niestety za chorobę cywilizacyjną ze względu na swoją powszechność występowania. Ciągły wzrost zanieczyszczeń sprzyja powstawaniu kolejnym alergenom. Dodatkowym aspektem są warunki pogodowe z jakimi mamy do czynienia. Warto rozważyć rozpoczęcie odczulania na najbardziej “dokuczające” alergeny, które wywołują niepożądane efekty. 

Jak zawsze na początku należy jednak zacząć od konsultacji i testów alergicznych, które pokażą nam na co reaguje nasz organizm. Statystycznie już prawdopodobnie nawet ¼ Polaków zmaga się z alergiami. Zadzwoń do nas i umów się na konsultację.


doctors-1200x801.jpg
22/Mar/2021

Do naszego centrum zgłaszają się pacjenci z różnymi schorzeniami dot. m.in., ucha, gardła czy nosa.
Poniżej przedstawiamy wybrane 5 najczęstszych problemów, w których pomagamy naszym pacjentom.

1. Problemy z układem słuchowym

Do tego typu schorzeń najczyściej spotykamy się z niedosłuchem występującym nie tylko ze względu na wiek, ale także nagłym np. ze względu na zalegającą woskowinę. Często zdarzają się zapalenia ucha oraz problemy z błędnikiem wpływające na zachowanie równowagi, oraz bóle głowy.

2. Bezdech senny, bezdech podczas snu

Pacjenci, którzy nie wysypiają się mimo odpowiedniej ilości godzin snu, mają uczucie senności w ciągu dnia, bóle głowy czy intensywnie chrapanie. Mogą cierpieć na bezdech senny. Jest to poważne schodzenie niosące poważne konsekwencje dla stanu zdrowia, które trzeba jak najszybciej diagnozować i leczyć.

3. Różne schorzenia gardła

Niektóre z nich ujawniają się i doskwierają bardziej, w zależności od nasilenia alergenów w powietrzu. Inne to popularne anginy, przewlekłe chrypki. W naszym centrum konsultacje prowadzą także lekarze specjaliści w dziedzinie alergologii, co pozwala na kompleksową diagnostykę.

4. Stany zapalne zatok

Wywoływane są najczęściej przez bakterie i wirusy, choć zdarzyć się infekcja grzybicza. Specjalista zbada czy za nawracające stany zapalnie nie odpowiada także krzywa przegroda nosowa. Jeśli katar nawraca i utrzymuje się dłużej niż kilka dni, należy rozpocząć diagnostykę w tym kierunku.

Zapraszamy do konsultacji w naszym Centrum Zdrowia BIOQMED.
Rejestracja pod nr tel: 22 842 26 21 kom. 883 323 665


ucho1-1200x727.jpg
15/Mar/2021

Niedosłuch w znakomitej większości wypadków wynika ze starzenia się organizmu i jest procesem naturalnym. Czułość na dźwięk, obniżenie ilości komórek słuchowych – wszystko to w konsekwencji wpływa na trudności w zrozumieniu lub gorszym słyszeniu naszych rozmówców.

Zdarza się, że dana osoba nie zauważa u siebie pierwszych symptomów gorszego słyszenia. Jej otoczenie zauważyć może jednak sytuacje, kiedy osoba nienaturalnie głośno rozmawia z innymi, mimo, że nie towarzyszą temu inne objawy np. bólowe. Zdarza się, że za pogorszenie słuchu odpowiada odkładająca się woskowina w uchu. Należy udać się wtedy do laryngologa celem badania diagnostycznego, i w razie konieczności dokonania rozpuszczenia czopa z woskowiny i wypłukania ucha.

Nie ma tutaj miejsca na poczucie skrywanego wstydu, tylko oznacza to najwyższy czas w diagnostyce laryngologicznej. W przypadku dzieci bez prawidłowo rozwiniętego słuchu nie ma mowy o właściwym rozwoju mowy, a co dopiero dalszej nauce i rozumieniu otaczającego świata.
Problemy ze zmysłem słuchu mogą więc zasadniczo utrudnić rozwój dziecka.
Bardzo często w postępowaniu logopedycznym diagnozę problemów dziecka z rozwojem mowy zaczyna się od skierowania na badanie słuchu. 

Jak przebiega badanie słuchu zwane audiometrią?

Badanie takie przeprowadzane jest w miejscu dobrze wyciszonym, które zapewnia brak wpływu dźwięków zewnętrznych na wynik i przebieg badania. Na koniec pacjentowi pokazywany jest audiogram, czyli wynik audiometrii. Pokazuje on próg słyszenia dźwięków przez pacjenta.

Tympanometria – badanie słuchu np. u dziecka

Jest to bezinwazyjna i bezbolesna metoda, która polega na wykorzystywaniu sondy, która mierzy odbiciowość fal dźwiękowych od błony bębenka. Sprawdza ono poprawność pracy błony bębenkowej.
Rozróżniamy wiele ubytków słuchu: lekki, średni głęboki czy głuchota.
Podział niedosłuchu ze względu na jego przyczyny to: wrodzony np. Uwarunkowania genetyczne lub nabyty – spowodowany zdarzeniami lub czynnikami zewnętrznymi.

Brak wykształcenia odpowiednich struktur, które przewodzą fale dźwiękowe to niedosłuch przewodzeniowy. Częstokrotnie wrażenie, jakie można temu przypisać to uczucie zatkanego ucha. Niestety medycyna zna przypadki kiedy chory utracił słuch w jednym uchu na skutek rozwijającego się nowotworu ucha, który wywoływał ucisk na aparat słuchowy wewnątrz głowy.

Wady słuchu niwelowane mogą być przez aparaty słuchowe, a nawet przez wszczepienie implantu ślimakowego, który jest „elektroniczną protezą”.

Artykuły nie zastąpią konsultacji z lekarzem specjalistą – zapraszamy do wizyty w naszym centrum BIOQMED.


dziecko3-1200x725.jpg
08/Mar/2021

Jeśli jesteś rodzicem szukającym odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie – Jak ćwiczyć z dzieckiem w domu? Trafiłeś idealnie!

Odpowiedź jest prosta, jednocześnie ważna:

– systematycznie
– krótko, a często
– zgodnie z zaleceniami logopedy

Co istotne uniwersalne ćwiczenia logopedyczne nie istnieją, a wykonywanie ich na własną rękę bez konsultacji ze specjalistą może przynieść zupełnie inny od zamierzonego efekt i doprowadzić do pogłębienia wady.

Zaufaj profesjonaliście, który dobierze ćwiczenia indywidualnie. Fundamentalną rolę w procesie terapeutycznym odgrywa regularność. Co to dokładnie oznacza? Uwzględnienie ćwiczeń logopedycznych w swojej i dziecka codzienności.

Warto zastosować zasadę małych kroczków i wyrabiania nawyku tzn.,że lepiej ćwiczyć często, ale krótko niż długo, ale rzadko. Współpraca i wzajemne wspieranie swoich działań na linii dziecko-rodzic-terapeuta jest niezbędna dla powodzenia terapii.

Zachęcamy do konsultacji z naszymi cenionymi specjalistami. Zapisy oraz informacje o dostępności pod nr tel: 22 842 26 21.


doktor12-1200x692.jpg
01/Mar/2021

Jest to lekarz specjalista zajmujący się diagnozowaniem, leczeniem schorzeń dotyczących m.in. nosa, szyi, zatok, uszu, krtani czy gardła. Potocznie nazywany jest laryngologiem.

Konsultacje u otolaryngologa zaczynają się od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem, który powinien przekazać wszelkie informacje, które mogą przydać się w postawieniu diagnozy. W naszym centrum medycznym lekarze specjaliści dysponują nowoczesnym, wysokiej klasy sprzętem oraz narzędziami laryngologicznymi.

Po przeprowadzeniu wywiadu przechodzi się do badań za pomocą odpowiednich narzędzi. Warto wymienić np.: wzierniki, endoskop, bronchoskop czy otoskop. Specjalista ogląda potencjalne zmiany w strukturach tkanek. Jest to bardzo ważna część badania fizykalnego.
W niektórych przypadkach wymagana jest dalsza diagnostyka tj. Badanie RTG lub rezonans magnetyczny.

Kiedy iść do otolaryngologa?

Do otolaryngologa celem konsultacji powinniśmy się udać, gdy pojawiły się następujące objawy:

– powtarzające się krwawienie z nosa
– problemy i zaburzenia smaku i węchu
– nawracające zapalenia ucha
– nawracające zapalenia i infekcje gardła
– zmiany w tkankach nosa i gardła oraz migdałków
– szumy uszne i zatykanie ucha
– niedrożność nosa
– zapalenia migdałków

Jakie badania przeprowadza otolaryngolog?

Endoskopia nosa, krtani, gardła czy zatok – badanie przy pomocy wprowadzania endoskopu niewymagające podania znieczulenia
Audiometria – badanie mające na celu ocenę stanu słuchu pacjenta oraz ewentualne upośledzenie. Nieinwazyjna metoda badania stanu ucha środkowego pozwalająca uzyskać wiele informacji o jego stanie.

Nasze Centrum Medyczne posiada wysokiej jakości sprzęt oraz specjalistów, którzy służą Państwu pomocą w konsultacjach oraz badaniach.
Zapraszamy do kontaktu celem udzielenia wyczerpujących odpowiedzi na Państwa pytania. Telefon: 22 842 26 21


nos1.jpg
22/Lut/2021

Przegroda jest częścią nosa wewnętrznego, która rozdziela nos w jego środku na dwie połowy – przewody nosowe. Skrzywienie powstaje na styku części chrzęstnej i kostnej. Trudno wskazać jedną przyczynę jej skrzywienia. Może ona być pochodną urazu mechanicznego lub wadą wrodzoną z powodu niepoprawnego wzrostu kości i części chrzęstnej.

Skrzywienie przegrody odpowiada za jego niedrożność, co powoduje różne niedogodności oraz częste infekcje. Poniżej przedstawiamy wybrane objawy, które mogą nam towarzyszyć:

– częste zapalenie ucha
– odczucie zatkanego/przytkanego nosa
– często występujące zatykanie ucha lub uszu
– utrudnienie oddychania przez nos i oddychanie przez usta
– zapalenia zatok i krwawienia z nosa
– często występujący przewlekły katar
– spływająca wydzielina do gardła
– chrapanie


gardlo1.jpg
15/Lut/2021

Kiedy możemy mówić o przewlekłości chrypki? Jeżeli trwa ona co najmniej 2 tygodnie. Daję podstawę do wizyty i konsultacji u otolaryngologa.
Przyczyn może być wiele, od nadużywania głosu i podrażnionych strun głosowych, przebywanie w przegrzanym mieszkaniu, choroby refluksowej przełyku czy intensywnego nieżytu nosa. 

W przypadku osób, które nadużywają alkoholu, pracują „głosem” oraz palą tytoń mechanizm powstawania chrypki działa w ten sposób, że dochodzi do zmian na samych strunach głosowych – ich pogrubienie czy zanik błony. Częstym przykładem i rzadko kojarzonym jest refluks żołądkowy, który nie blokuje treści żołądkowej i podrażnia ona przełyk, co w przypadku braku leczenia refluksu doprowadza do przewlekłej chrypy. Warto w tym miejscu dodać, iż leczenie powinno się zacząć od wizyty u lekarza gastrologa, aby rozpocząć leczenie od pierwotnej przyczyny.

W praktyce lekarskiej zdarzają się często przypadki chrypki powiązanej z reakcją alergiczną organizmu. Jeśli mamy do czynienia z dodatkowymi objawami takimi jak: świszczący oddech, zmiany w barwie głosu, jest to prawdopodobnie spowodowane obrzękiem krtani. W takim przypadku dobrze jest udać się do lekarza celem konsultacji dodatkowej do alergologa. W naszym Centrum Medycznym do Państwa usług pozostają m.in. lekarze ze specjalizacją z alergologii.

Polipy i guzki na fałdach głosowych, które wpływają na chrypkę, mocną zmianę barwy głosu – powstają na skutek przewlekłych stanów zapalnych czy silnych przeciążeń strun głosowych. W takim przypadku możliwe jest tylko leczenie operacyjne celem ich usunięcia.

Podsumowując, jeśli chrypka nie ma stanu przewlekłego, powinna ustąpić samoistnie. Przedłużające się stany natomiast wymagają czasem nie tylko konsultacji u lekarza jednej specjalizacji gdyż mogą mieć one różne podłoże. Po ustaleniu przyczyny specjalista zaordynuje właściwe leczenie, mając na względzie różne powody jej powstania.

Centrum Medyczne BIOQMED zaprasza do konsultacji z naszymi specjalistami z zakresu larygologii, otolaryngologii oraz alergologii.


Wizyta w Poradni Otolaryngologicznej, wiąże się z troską o zdrowie dziecka lub swoje własne, często towarzyszy jej niekomfortowe samopoczucie i może być stresująca. Z naszej strony dokładamy starań, aby dokładnie zbadać Pacjenta i przejrzyście wytłumaczyć przyczyny choroby, sposób leczenia i dalszego postępowania.

Na wizytę lekarską i medyczną należy przynieść dotychczasową dokumentację, listę leków dotychczas przyjmowanych i wyniki badań diagnostycznych wcześniej wykonanych. Ułatwi i usprawni to współpracę między Pacjentem a lekarzem.

Zapraszamy do otolaryngologów dzieci i dorosłych w przypadkach ostrych i przedłużających się dolegliwości w gardle, nosie, uszach i krtani.

Copyright by BIOQMED. All rights reserved.