Logopeda dla dorosłych – kiedy?

7 stycznia, 2021 by BIOQMED
austin-distel-7bMdiIqz_J4-unsplash-1170x780-1.jpg

Problemy dotyczące mowy i komunikacji mają ogromny wpływ na jakość życia pacjenta. Jak się okazuje, boryka się z nimi wielu dorosłych.

Często sami zauważają ich negatywny wpływ na kwestie psychospołeczne. Przyczynami, dla których osoby dorosłe pojawiają się w gabinecie logopedy i rozpoczynają terapię są: Wady wymowy, do których najczęściej zaliczany jest rotacyzm-czyli nieprawidłowa realizacja głoski [r] lub sygmatyzm (inaczej seplenienie), polegające na niewłaściwej artykulacji głosek szeregu szumiącego [sz,ż,cz,dż], syczącego [s,z,c,dz] lub ciszącego [ś,ź,ć,dź].

Rehabilitacja głosu u pacjentów po laryngektomii, czyli zabiegu polegającym na częściowym lub całkowitym usunięciu krtani, będącym jedną z metod chirurgicznego leczenia raka krtani i raka gardła dolnego. Uszkodzenia i dysfunkcje układu nerwowego prowadzące do afazji, dyzartrii, czy dysfagii, a także choroby neurodegeneracyjne.

Jąkanie, czyli zaburzenia tempa, rytmu i płynności mówienia Leczenie ortodontyczne oraz mająca wpływ na jego rezultat-nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka i/lub zaburzenia dotyczące sposobu połykania. Istnieje uzasadnione ryzyko, że jeśli nie uda się wyeliminować nieprawidłowych funkcji, po zdjęciu aparatu ortodontycznego-nie uda się utrzymać efektów leczenia.
Dysfonia, czyli wielopostaciowe zaburzenia głosu będące konsekwencją m.in.chorób krtani, a zwłaszcza fałdów głosowych (m.in. guzków głosowych, polipów) oraz nieprawidłowej pracy mięśni krtani, zaburzeń emisji głosu (często występuje u osób pracujących głosem).

Terapia wszystkich powyższych wymaga przeprowadzenia szczegółowej diagnozy logopedycznej, często konsultacji z innymi specjalistami (np. laryngologiem, foniatrą, audiologiem, psychologiem czy neurologiem), opracowania indywidualnego planu terapii oraz systematycznych spotkań.

Zapraszamy na konsultacje w BIOQMED Centrum Zdrowia.

Wizyta w Poradni Otolaryngologicznej, wiąże się z troską o zdrowie dziecka lub swoje własne, często towarzyszy jej niekomfortowe samopoczucie i może być stresująca. Z naszej strony dokładamy starań, aby dokładnie zbadać Pacjenta i przejrzyście wytłumaczyć przyczyny choroby, sposób leczenia i dalszego postępowania.

Na wizytę lekarską i medyczną należy przynieść dotychczasową dokumentację, listę leków dotychczas przyjmowanych i wyniki badań diagnostycznych wcześniej wykonanych. Ułatwi i usprawni to współpracę między Pacjentem a lekarzem.

Zapraszamy do otolaryngologów dzieci i dorosłych w przypadkach ostrych i przedłużających się dolegliwości w gardle, nosie, uszach i krtani.

Copyright by BIOQMED. All rights reserved.