Logopeda dla niemowlaka

7 lutego, 2021 by BIOQMED
niemowlak_logopeda-1170x780-1.jpg

Praca z noworodkami i niemowlętami to szczególna część działalności logopedy, neurologopedy. Społeczna świadomość dotycząca zagadnień z zakresu wczesnej interwencji, diagnostyki i stymulacji logopedycznej na najwcześniejszym etapie życia człowieka jest wciąż niska.

Warto pamiętać o tym, że im wcześniej uda się rozpoznać i zdiagnozować nieprawidłowości, tym większa szansa na to, aby zapobiec, a nawet zniwelować skutki ewentualnych zaburzeń.
Do zadań w pracy logopedy na etapie wczesnej interwencji terapeutycznej należy:

  • anatomiczna i funkcjonalna ocena narządów mowy
  • ocena sposobu oddychania i toru oddechowego
  • ocena przebiegu funkcji związanych z przyjmowaniem pokarmu
  • ocena w zakresie odruchowych reakcji oralnych
  • ocena reakcji na bodźce słuchowe i wzrokowe
  • ocena napięcia mięśniowego
  • analiza danych zebranych na podstawie diagnozy logopedycznej, wywiadu przeprowadzonego z rodzicami/opiekunami dziecka oraz interpretacja wyników specjalistycznych badań pozwalają na zidentyfikowanie ewentualnych zaburzeń i nieprawidłowości

Na tej podstawie programowana jest terapia uwzględniająca potrzeby małego pacjenta. Często w postępowanie terapeutyczne zaangażowany jest cały zespół terapeutów m.in. logopeda, fizjoterapeuta, neonatolog oraz służba medyczna.

Zapraszamy do konsultacji z naszymi specjalistami!

Wizyta w Poradni Otolaryngologicznej, wiąże się z troską o zdrowie dziecka lub swoje własne, często towarzyszy jej niekomfortowe samopoczucie i może być stresująca. Z naszej strony dokładamy starań, aby dokładnie zbadać Pacjenta i przejrzyście wytłumaczyć przyczyny choroby, sposób leczenia i dalszego postępowania.

Na wizytę lekarską i medyczną należy przynieść dotychczasową dokumentację, listę leków dotychczas przyjmowanych i wyniki badań diagnostycznych wcześniej wykonanych. Ułatwi i usprawni to współpracę między Pacjentem a lekarzem.

Zapraszamy do otolaryngologów dzieci i dorosłych w przypadkach ostrych i przedłużających się dolegliwości w gardle, nosie, uszach i krtani.

Copyright by BIOQMED. All rights reserved.