Otolaryngolog – czym się zajmuje, kim jest?

1 marca, 2021 by BIOQMED
doktor12-1200x692.jpg

Jest to lekarz specjalista zajmujący się diagnozowaniem, leczeniem schorzeń dotyczących m.in. nosa, szyi, zatok, uszu, krtani czy gardła. Potocznie nazywany jest laryngologiem.

Konsultacje u otolaryngologa zaczynają się od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem, który powinien przekazać wszelkie informacje, które mogą przydać się w postawieniu diagnozy. W naszym centrum medycznym lekarze specjaliści dysponują nowoczesnym, wysokiej klasy sprzętem oraz narzędziami laryngologicznymi.

Po przeprowadzeniu wywiadu przechodzi się do badań za pomocą odpowiednich narzędzi. Warto wymienić np.: wzierniki, endoskop, bronchoskop czy otoskop. Specjalista ogląda potencjalne zmiany w strukturach tkanek. Jest to bardzo ważna część badania fizykalnego.
W niektórych przypadkach wymagana jest dalsza diagnostyka tj. Badanie RTG lub rezonans magnetyczny.

Kiedy iść do otolaryngologa?

Do otolaryngologa celem konsultacji powinniśmy się udać, gdy pojawiły się następujące objawy:

– powtarzające się krwawienie z nosa
– problemy i zaburzenia smaku i węchu
– nawracające zapalenia ucha
– nawracające zapalenia i infekcje gardła
– zmiany w tkankach nosa i gardła oraz migdałków
– szumy uszne i zatykanie ucha
– niedrożność nosa
– zapalenia migdałków

Jakie badania przeprowadza otolaryngolog?

Endoskopia nosa, krtani, gardła czy zatok – badanie przy pomocy wprowadzania endoskopu niewymagające podania znieczulenia
Audiometria – badanie mające na celu ocenę stanu słuchu pacjenta oraz ewentualne upośledzenie. Nieinwazyjna metoda badania stanu ucha środkowego pozwalająca uzyskać wiele informacji o jego stanie.

Nasze Centrum Medyczne posiada wysokiej jakości sprzęt oraz specjalistów, którzy służą Państwu pomocą w konsultacjach oraz badaniach.
Zapraszamy do kontaktu celem udzielenia wyczerpujących odpowiedzi na Państwa pytania. Telefon: 22 842 26 21

Wizyta w Poradni Otolaryngologicznej, wiąże się z troską o zdrowie dziecka lub swoje własne, często towarzyszy jej niekomfortowe samopoczucie i może być stresująca. Z naszej strony dokładamy starań, aby dokładnie zbadać Pacjenta i przejrzyście wytłumaczyć przyczyny choroby, sposób leczenia i dalszego postępowania.

Na wizytę lekarską i medyczną należy przynieść dotychczasową dokumentację, listę leków dotychczas przyjmowanych i wyniki badań diagnostycznych wcześniej wykonanych. Ułatwi i usprawni to współpracę między Pacjentem a lekarzem.

Zapraszamy do otolaryngologów dzieci i dorosłych w przypadkach ostrych i przedłużających się dolegliwości w gardle, nosie, uszach i krtani.

Copyright by BIOQMED. All rights reserved.