Przewlekła chrypka – przyczyny, jak leczyć?

15 lutego, 2021 by BIOQMED
gardlo1.jpg

Kiedy możemy mówić o przewlekłości chrypki? Jeżeli trwa ona co najmniej 2 tygodnie. Daję podstawę do wizyty i konsultacji u otolaryngologa.
Przyczyn może być wiele, od nadużywania głosu i podrażnionych strun głosowych, przebywanie w przegrzanym mieszkaniu, choroby refluksowej przełyku czy intensywnego nieżytu nosa. 

W przypadku osób, które nadużywają alkoholu, pracują „głosem” oraz palą tytoń mechanizm powstawania chrypki działa w ten sposób, że dochodzi do zmian na samych strunach głosowych – ich pogrubienie czy zanik błony. Częstym przykładem i rzadko kojarzonym jest refluks żołądkowy, który nie blokuje treści żołądkowej i podrażnia ona przełyk, co w przypadku braku leczenia refluksu doprowadza do przewlekłej chrypy. Warto w tym miejscu dodać, iż leczenie powinno się zacząć od wizyty u lekarza gastrologa, aby rozpocząć leczenie od pierwotnej przyczyny.

W praktyce lekarskiej zdarzają się często przypadki chrypki powiązanej z reakcją alergiczną organizmu. Jeśli mamy do czynienia z dodatkowymi objawami takimi jak: świszczący oddech, zmiany w barwie głosu, jest to prawdopodobnie spowodowane obrzękiem krtani. W takim przypadku dobrze jest udać się do lekarza celem konsultacji dodatkowej do alergologa. W naszym Centrum Medycznym do Państwa usług pozostają m.in. lekarze ze specjalizacją z alergologii.

Polipy i guzki na fałdach głosowych, które wpływają na chrypkę, mocną zmianę barwy głosu – powstają na skutek przewlekłych stanów zapalnych czy silnych przeciążeń strun głosowych. W takim przypadku możliwe jest tylko leczenie operacyjne celem ich usunięcia.

Podsumowując, jeśli chrypka nie ma stanu przewlekłego, powinna ustąpić samoistnie. Przedłużające się stany natomiast wymagają czasem nie tylko konsultacji u lekarza jednej specjalizacji gdyż mogą mieć one różne podłoże. Po ustaleniu przyczyny specjalista zaordynuje właściwe leczenie, mając na względzie różne powody jej powstania.

Centrum Medyczne BIOQMED zaprasza do konsultacji z naszymi specjalistami z zakresu larygologii, otolaryngologii oraz alergologii.

Wizyta w Poradni Otolaryngologicznej, wiąże się z troską o zdrowie dziecka lub swoje własne, często towarzyszy jej niekomfortowe samopoczucie i może być stresująca. Z naszej strony dokładamy starań, aby dokładnie zbadać Pacjenta i przejrzyście wytłumaczyć przyczyny choroby, sposób leczenia i dalszego postępowania.

Na wizytę lekarską i medyczną należy przynieść dotychczasową dokumentację, listę leków dotychczas przyjmowanych i wyniki badań diagnostycznych wcześniej wykonanych. Ułatwi i usprawni to współpracę między Pacjentem a lekarzem.

Zapraszamy do otolaryngologów dzieci i dorosłych w przypadkach ostrych i przedłużających się dolegliwości w gardle, nosie, uszach i krtani.

Copyright by BIOQMED. All rights reserved.