Zapalenie ucha u dzieci

11 stycznia, 2021 by BIOQMED
zapal_ucha_dziecko-1200x960.jpg

Zapalenie ucha jest bardzo częstą chorobą laryngologiczną wieku dziecięcego. Najczęściej zapalenie ucha występuje u dzieci do 6. roku życia i im dziecko starsze ryzyko zachorowania maleje. Zapalenie ucha u dzieci najczęściej jest poprzedzone infekcją górnych dróg oddechowych. Jakie są przyczyny, objawy i jak leczyć zapalenia ucha u dziecka?

Jedną z częściej diagnozowanych chorób laryngologicznych u dzieci do 6 roku życia jest zapalenie ucha. Początkowa faza choroby objawia się infekcją górnych dróg oddechowych. Ucho połączone jest za pomocą trąbki słuchowej z nosową częścią gardła. Tą drogą następuje najczęściej transmisja zakażenia. 

Czynnikami sprzyjającymi, zwiększającymi prawdopodobieństwo wystąpienia objawów zapalenia ucha są: predyspozycje genetyczne, refluks, alergia, przerost migdałka oraz częste przeziębienia. Skutkiem stanu zapalnego w uchu jest nadprodukcja i odkładanie się znacznej ilości wydzieliny, która nie może znaleźć ujścia, gdyż trąbka słuchowa pozostaje zatkana. Wywołuje to ból ucha i ostatecznie może prowadzić do samoistnej perforacji, a następnie wycieku wydzieliny.

W przypadku ustąpienia objawów bólowych nie należy rezygnować z konsultacji ze specjalistą. Ucha nie wolno zatykać różnego rodzaju wacikami itp. Badanie ucha odbywa się przy użyciu odpowiedniego przyrządu – otoskopu. Nie jest ono bolesne.

Jeśli zapalenie ucha nawraca wielokrotnie w ciągu roku, należy skonsultować się także z alergologiem pod kątem zbadania czy ma to podłoże alergiczne. Specjaliści w naszym Centrum Zdrowia BIOQMED posiadają specjalizacje nie tylko laryngologiczne, otolaryngologiczne, ale również z alergologii.
Brak leczenia zapalenia ucha u dziecka może skutkować wieloma niepożądanymi powikłaniami np. Zapalenia małżowiny, a w najgorszym przypadku od pogorszenia do utraty słuchu.

W razie pojawiających się wątpliwości i potrzeby postawienia diagnozy zapraszamy do skorzystania z konsultacji u naszych specjalistów w BIOQMED.

Wizyta w Poradni Otolaryngologicznej, wiąże się z troską o zdrowie dziecka lub swoje własne, często towarzyszy jej niekomfortowe samopoczucie i może być stresująca. Z naszej strony dokładamy starań, aby dokładnie zbadać Pacjenta i przejrzyście wytłumaczyć przyczyny choroby, sposób leczenia i dalszego postępowania.

Na wizytę lekarską i medyczną należy przynieść dotychczasową dokumentację, listę leków dotychczas przyjmowanych i wyniki badań diagnostycznych wcześniej wykonanych. Ułatwi i usprawni to współpracę między Pacjentem a lekarzem.

Zapraszamy do otolaryngologów dzieci i dorosłych w przypadkach ostrych i przedłużających się dolegliwości w gardle, nosie, uszach i krtani.

Copyright by BIOQMED. All rights reserved.