Zapalenie zatok

21 stycznia, 2021 by BIOQMED
zatoki-1200x800.jpg

Ból i odczuwalny ucisk w okolicach czoła i policzków, któremu towarzyszy często dodatkowo przedłużający się katar oznaczać może, że mamy do czynienia z zapaleniem zatok.
Jest to stan zapalny błon śluzowych, podczas którego wydzielina z naszego nosa ma trudności w ujściu. Choroba bardzo często występująca wśród populacji, której powikłania mogą być znaczne i nie można ich lekceważyć. Okres zimowy szczególnie jej sprzyja.

Jakie są przyczyny?

Mogą być one wirusowe, bakteryjne czy grzybicze. Najczęściej jednak mamy do czynienia z tą pierwszą. Dodatkowo, jeśli doskwierają nam alergie, palimy papierosy czy mamy skrzywioną przegrodę nosową (często nawet o tym nie wiemy) – posiadamy większe szanse na rozwinięcie się ostrego zapalenia zatok. Wtedy to do objawów dołączają m.in. głównie: ból głowy, kaszel, zatkane ucho, a także wydzielina z nosa koloru żółtego. Miejsce lub obszar, w którym czujemy ucisk i ból świadczyć może o tym, które z naszych zatok są zaatakowane infekcją. Mogą to być np. zatoki szczękowe, sitowe czy zatoki czołowe.

Leczenie zapalenia zatok

Najczęściej stosuje się leczenie objawowe. Niektórymi sposobami wczesnej, domowej reakcji na infekcje są inhalacje czy okłady w miejsca bólu. Jeśli stan zapalny nie ustępuje, sugerujemy kontakt ze specjalistą. Sprawdzi on dokładnie zaawansowanie stanu zapalnego i wdroży odpowiednie leczenie. Gdy mamy nawroty zapalenia zatok, warto po przebytej infekcji zbadać się pod kątem krzywej przegrody w nosie. Być może ona odpowiada za częstotliwość występowania zapalenia. 

Skutki braku leczenia

Niestety i w tym przypadku wobec braku leczenia lub odpowiedniego leczenia dojść może do powikłań. Ujawnić się mogą one w postaci transmisji infekcji do uszu czy oczu. Brak lub niewłaściwe leczenie zatok skutkować może przejściem do przewlekłego stanu zapalenia, które trwa średnio nawet 12 tygodni wraz z uciążliwymi objawami.

Zalecamy konsultacje ze specjalistą, by zaordynować właściwy sposób leczenia celem uniknięcia dalszego rozwoju choroby i uniknięcia groźnych dla zdrowia powikłań.

Wizyta w Poradni Otolaryngologicznej, wiąże się z troską o zdrowie dziecka lub swoje własne, często towarzyszy jej niekomfortowe samopoczucie i może być stresująca. Z naszej strony dokładamy starań, aby dokładnie zbadać Pacjenta i przejrzyście wytłumaczyć przyczyny choroby, sposób leczenia i dalszego postępowania.

Na wizytę lekarską i medyczną należy przynieść dotychczasową dokumentację, listę leków dotychczas przyjmowanych i wyniki badań diagnostycznych wcześniej wykonanych. Ułatwi i usprawni to współpracę między Pacjentem a lekarzem.

Zapraszamy do otolaryngologów dzieci i dorosłych w przypadkach ostrych i przedłużających się dolegliwości w gardle, nosie, uszach i krtani.

Copyright by BIOQMED. All rights reserved.