Krzywa przegroda nosowa – przyczyny, objawy

22 lutego, 2021 by BIOQMED
nos1.jpg

Przegroda jest częścią nosa wewnętrznego, która rozdziela nos w jego środku na dwie połowy – przewody nosowe. Skrzywienie powstaje na styku części chrzęstnej i kostnej. Trudno wskazać jedną przyczynę jej skrzywienia. Może ona być pochodną urazu mechanicznego lub wadą wrodzoną z powodu niepoprawnego wzrostu kości i części chrzęstnej.

Skrzywienie przegrody odpowiada za jego niedrożność, co powoduje różne niedogodności oraz częste infekcje. Poniżej przedstawiamy wybrane objawy, które mogą nam towarzyszyć:

– częste zapalenie ucha
– odczucie zatkanego/przytkanego nosa
– często występujące zatykanie ucha lub uszu
– utrudnienie oddychania przez nos i oddychanie przez usta
– zapalenia zatok i krwawienia z nosa
– często występujący przewlekły katar
– spływająca wydzielina do gardła
– chrapanie

Niestety nieleczona dolegliwość prowadzi do powikłań, często trwałych – mamy wtedy do czynienia z doskwierającymi nam przewlekłym stanom zapalnym:zatok, krtani, niedosłuchu czy migdałków podniebiennych.

Zalecamy zatem konsultację u otolaryngologa celem szybszej diagnozy i minimalizacji wystąpienia groźnych powikłań. Leczenie najczęściej polega na zabiegu chirurgicznym – tzw. septoplastyka. Jest to korekta nosa poprzez jego nacięcie lub interwencję wewnątrz. Wyróżnić można dodatkowo konchoplastykę – zabieg poprawienia małżowin nosowych. Przeprowadzane są przy znieczuleniu ogólnym pod narkozą.

Przy większym rozroście chrząstki wewnątrz nosa, może zaistnieć konieczność jej korekcji. Zabieg może zostać przeprowadzony metodą endoskopową – wybór zależy od wcześniejszej oceny przez otolaryngologa. Sam zabieg nie trwa długo i pacjent opuszcza szpital jeszcze tego samego dnia. Zalecany jest tygodniowy odpoczynek oraz unikanie wysiłku fizycznego, korzystania z sauny czy gorących kąpieli.

Warto więc poddać się ocenie stanu zdrowia naszym doświadczonym, wieloletnim specjalistom z tej dziedziny.

Wizyta w Poradni Otolaryngologicznej, wiąże się z troską o zdrowie dziecka lub swoje własne, często towarzyszy jej niekomfortowe samopoczucie i może być stresująca. Z naszej strony dokładamy starań, aby dokładnie zbadać Pacjenta i przejrzyście wytłumaczyć przyczyny choroby, sposób leczenia i dalszego postępowania.

Na wizytę lekarską i medyczną należy przynieść dotychczasową dokumentację, listę leków dotychczas przyjmowanych i wyniki badań diagnostycznych wcześniej wykonanych. Ułatwi i usprawni to współpracę między Pacjentem a lekarzem.

Zapraszamy do otolaryngologów dzieci i dorosłych w przypadkach ostrych i przedłużających się dolegliwości w gardle, nosie, uszach i krtani.

Copyright by BIOQMED. All rights reserved.