Powiększone migdałki – usuwać?

Migdałki to część naszego organizmu, biorąca udział w ochronie przed różnymi patogenami jak wirusy, alergeny czy bakterie. Czasami jednak na skutek ich przerostu mamy trudności z oddychaniem, snem, a także nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych.
Człowiek posiada kilka migdałków, które jako całość składają się na tzw. pierścień gardłowy Waldeyera. Odpowiada on za ochronę przed osiągnięciem układów takich jak oddechowy czy pokarmowy przed różne wirusy lub bakterie.
Jakie pełnią funkcje?
Funkcją migdałków jest produkowanie limfocytów w celu pomocy organizmowi zwalczać infekcję.
Wyróżnić można obustronne i jednostronne powiększenie migdałków. To ostatnie świadczyć może o znacznie poważniejszych dolegliwościach i w żadnym wypadku nie powinno być bagatelizowane. Gdy powiększeniu uległ tylko jeden migdałek wskazywać to może od infekcji bakteryjnych po chłoniaka czy inne nowotwory w ich obrębie.
W związku z tym iż powiększają się one podczas choroby, to po jej zakończeniu należy obserwować czy uległy zmniejszeniu. Jeśli ich stan się nie zmienia, zalecamy konsultację ze specjalistą otolaryngologiem, który zbada czy przerost jest sytuacją krótkotrwałą, czy trwałą. Migdałki same w sobie nie bolą, stąd tak istotne jest ich obserwowanie i autokontrola.
Kiedy należy liczyć się ze wskazaniem do chirurgicznego usunięcia migdałków?
– trudności i zaburzenia oddychania w czasie snu
- ciągle nawracające, przewlekłe stany zapalne migdałków
- ulegająca ograniczeniu drożność górnych dróg oddechowych
- nawracające infekcje ucha środkowego (mogące prowadzić do utraty słuchu) oraz zatok
Jak wygląda zabieg usunięcia migdałków?
Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym, a okres pobytu w szpitalu to najczęściej 3 dni. Jak zawsze mogą, ale nie muszą wystąpić powikłania. Najczęściej są to niedogodności spowodowane znieczuleniem, miejscowe krwawienia lub obrzęk podgłośniowy związany z wcześniejszą intubacją.
Zapraszamy na konsultację do naszych długoletnich specjalistów otolaryngologii.