Szyja smartfonowa to nowy zespół bólowy

18 stycznia, 2021 by BIOQMED
szyja-smartfonowa1.jpg

Pandemia wymusza na nas wszystkich zwyczaj długich rozmów przez telefon, wielogodzinnego przesiadywania przed ekranem komputera, laptopa czy tabletu. W ten sposób podtrzymujemy kontakty z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi oraz pracownicze, gdyż wiele osób pracuje zdalnie w domu. 

Niezliczone liczby godzin w pozycji siedzącej nie służą naszemu zdrowiu. Zarówno dla osób dorosłych jak i dla dzieci oraz młodzieży stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. 

Coraz częściej zarówno dzieci jak i dorośli skarżą się na różnego typu bóle głowy, karku, barków, okolicy międzyłopatkowej i odczuwają drętwienie rąk. Te uciążliwe objawy są konsekwencją przymusowej pozycji ciała podczas korzystania z komputera, tabletu czy telefonu komórkowego. 

Nieprawidłowe ustawienie głowy powoduje przeciążenie jednej grupy mięśni – np. mięśni obręczy barkowej, a osłabienie drugiej, np. mięśni szyi. Dolegliwości te mają bezpośredni związek z bardzo częstym i długim korzystaniem z urządzeń elektronicznych. 

Niestety mimo, edukacji i zwracania uwagi podczas badania otolaryngologicznego na przyczyny dolegliwości, to niejednokrotnie zalecenia lekarskie, aby ograniczyć czas spędzany przed nowoczesnymi środkami przekazu, nie mają przełożenia na życie codzienne.

Ten nowy zespół bólowy określa się mianem „szyi smartfonowej”.

 Zwłaszcza u dzieci ma ogromne znaczenie ograniczenie narażenia na powstawanie i rozwój bólów głowy oraz kręgosłupa, najczęściej na tle zmian przeciążeniowych, a niejednokrotnie zmian dyskopatycznych w obrębie kręgosłupa.

Bóle głowy i szyi, u dzieci i dorosłych, to objawy z powodu, których zasięga się porady również otolaryngologicznej.

Zapraszamy na konsultacje otolaryngologiczne do BIOQMED Centrum Zdrowia.

Wizyta w Poradni Otolaryngologicznej, wiąże się z troską o zdrowie dziecka lub swoje własne, często towarzyszy jej niekomfortowe samopoczucie i może być stresująca. Z naszej strony dokładamy starań, aby dokładnie zbadać Pacjenta i przejrzyście wytłumaczyć przyczyny choroby, sposób leczenia i dalszego postępowania.

Na wizytę lekarską i medyczną należy przynieść dotychczasową dokumentację, listę leków dotychczas przyjmowanych i wyniki badań diagnostycznych wcześniej wykonanych. Ułatwi i usprawni to współpracę między Pacjentem a lekarzem.

Zapraszamy do otolaryngologów dzieci i dorosłych w przypadkach ostrych i przedłużających się dolegliwości w gardle, nosie, uszach i krtani.

Copyright by BIOQMED. All rights reserved.